Szanowne Panie,
W ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i na świecie znaczenie i ranga badania kolposkopowego uległo z różnych powodów, których nie będziemy tutaj rozpatrywać, znacznej marginalizacji. Jednakże w Polsce, w kraju z ponad 60 letnią tradycją tej formy diagnostyki i profilaktyki raka szyjki macicy oraz słynną i uznaną w świecie polską szkołą kolposkopii zaczyna to przybierać niespotykane, by nie powiedzieć katastrofalne rozmiary. A wszystko za sprawą, nomem omen wychowanka stworzonej przez profesora Jana Madeja polskiej szkoły kolposkopii, obecnego prezesa Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy /PTKiPSM/, profesora Roberta Jacha, który bezceremonialnie postanowił wymazać z mapy światowej kolposkopii dzieło swoich nauczycieli i wychowawców. 60 tat tradycji i osiągnięć docenianych na całym świecie przekreślił definitywnie w kilka lat. Dzisiaj w Polsce zwykłe badanie kolposkopowe promowane przez PTKiPSM oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w niczym nie przypomina, tamtej kolposkopii. Nie istnieje samodzielnie bez cytologii, testów HPV oraz każdorazowego pobrania przynajmniej kilku wycinków z szyjki macicy. Czułość tego badania w wykonaniu PTKiPSM jest katastrofalnie niska w porównaniu z polską szkołą kolposkopii profesora Jana Madeja, nie uwzględnia raków HPV niezależnych i każdorazowo funduje kobietom dodatkowe atrakcje w postaci 4-5 lub większej ilości wycinków, nawet przy prawidłowym obrazie kolposkopowym. Nie będzie w tym większej przesady, jak powiemy, że po 5-6 takich kolposkopiach amputacja szyjki gotowa. Poza tym, która kobieta to wytrzyma ? To nie jest frazes, ale ogromnie współczujemy kobietom, które są zmuszone korzystać z takiej diagnostyki.
Natomiast w Centrum Cervix, stosujemy badanie koloskopowe według wartości uznanej ne na całym świecie szkoły profesora Jana Madeja, w modyfikacji Jacka Grzegorza Madeja, które pozwala na postawienie pełnej diagnozy w 90% przypadków bez wykonywania cytologii, testów HPV i weryfikacji histopatologicznej. W pozostałych 10% takiej kolposkopii, do postawienia pełnej diagnozy konieczne są tego typu dodatkowe badania.
Oto krótkie porównanie polskiej szkoły kolposkopii profesora Jana Madeja z obecnym „modelem” kolposkopii preferowanym głównie przez prezesa PTKiPSM Roberta Jacha – same Panie oceńcie, co jest dla Was lepsze.
Źródła:
R. Jach i wsp. KOLPOSKOPIA 2020: PROTOKOŁY KOLPOSKOPOWE Podsumowanie Konsensu Ekspertów PTKiPSM oraz PTGiP zobacz
M.Mazurec dla HelloZdrowie - Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.zobacz
Mert Ulaş Barut Analysis of Sensitivity, Specificity, and Positive and Negative Predictive Values of Smear and Colposcopy in Diagnosis of Premalignant and Malignant Cervical Lesions
Stuebs i wsp. Accuracy of colposcopy-directed biopsy in detecting early cervical neoplasia: a
retrospective study.
Mitchell i wsp. Colposcopy for the diagnosis of squamous intraepithelial lesions: a meta-analysi
Atlas Kolposkopia autorstwa profesora Jana Madeja
Rozdział Kolposkopia w podręczniku Ginekologia pod redakcją profesora Zbigniewa Słomko, autorstwa Jan Madej, Jacek G. Madej
Strona internetowa www.kolposkopia.com
Jednak klasyczne badanie kolposkopowe należy powtarzać zwykle co 12 miesięcy. Dlatego też od pewnego czasu Centrum Cervix dodatkowo oferuje swoim pacjentkom niespotykaną nigdzie, unikatową formę badania kolposkopowego. Na podstawie ponad 50 lat obserwacji profesora Jana Madeja oraz moich, własnych 36 lat obserwacji, w oparciu o ponad 250 tysięcy wykonanych badań kolposkopowych oferujemy pacjentkom jedyne w Polsce i zapewne na świecie samodzielne badanie kolposkopowe z prognozowaniem ryzyka wystąpienia zmian przedrakowych CIN 3 w okresie najbliższych 3-5 lat. Pozwala to precyzyjnie ustalić kolejny termin badania kolposkopowego w przedziale od 1 roku do 5 lat. Bowiem prawidłowe obrazy kolposkopowe, a także obrazy infekcji HPV oraz zmian szyjki macicy małego stopnia /LSIL/ wywołane przez wszystkie typy wirusa HPV są bardzo podobne, jednakże ich dokładna analiza pozwala przewidzieć możliwość pojawienie się zmian przedrakowych dużego stopnia w okresie nawet do 5 lat, tylko w oparciu o badanie kolposkopowe. Badania rozpoczęte w latach 80 ubiegłego wieku przez profesora Jana Madeja, a kontynuowane i dokończone przeze mnie pozwoliły nam opracować specjalny model analizy, obejmujący 20 parametrów obrazu kolposkopowego, który z prawdopodobieństwem bliskim 99 % pozwala przewidzieć możliwość wystąpienia takich zmian w obrębie szyjki macicy, bez względu na obecność lub nie wirusa HPV oraz jego typ. Bowie dotyczy to także raków HPV niezależnych. W ok. 70-80% wszystkich badań kolposkopowych jest to możliwe bez konieczności pobierania cytologii i oznaczania wirusa HPV oraz bez pobierania wycinków z szyjki macicy. W pozostałych 20-30% przypadków oprócz specjalnie przeprowadzonej oceny kolposkopowej konieczna jest znajomość wyników badan cytologicznych i/lub testów HPV HR, aby takie prognozowanie wykonać, a w ok. 5-10 % przypadków konieczne jest także pobranie wycinków celem wykonania takiego prognozowania.
Samo badanie trwa 3 minuty dłużej i polega na przeprowadzeniu oceny 20 parametrów obrazu kolposkopowego z wykonaniem podwójnej próby kontrastującej powierzchnię nabłonkową szyjki macicy.
Warunkiem niezbędnym dla spełnienia wyników prognozowania jest określenie i utrzymanie przez te lata prawidłowej mikrobiologii ekosystemu pochwy i kanału szyjki macicy.
Prognozowania nie wykonuje się w momencie konieczności leczenia /usuwania/ i do 12 m-cy po usuwaniu zmian o charakterze CIN większego stopnia, w przebiegu ciąży i do 12 m-cy po jej zakończeniu oraz w przypadkach czynnego stanu zapalnego pochwy i szyjki macicy, a także w niektórych przypadkach okresu menopauzy.
Zapraszamy 🙂 Jacek G. Madej