Prof. zw. dr hab. n. med. Jan Madej /1926 – 2018/
Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie w 1953 roku. Od 1953 do 1960 specjalizował się w Klinice Chorób Kobiecych w Krakowie pod kierunkiem kierownika tej kliniki, prof. dr Stefana Schwarza. W 1962 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk medycznych, w 1971 roku tytuł doktora habilitowanego a w 1980 roku nominację profesorską. Wicedyrektor a następnie Dyrektor i Instytutu Ginekologii i Położnictwa AM w Krakowie w latach 1973 – 1982. Kierownik Kliniki Ginekologii a następnie Kliniki Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu, Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie od 1980 do 1997 roku, wieloletni Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej
W 2007 roku wspólnie z dr Jackiem Madejem stworzył w Krakowie prywatne Centrum chorób szyjki macicy i sromu Cervix, w którym do ostatnich dni pełnił funkcję konsultanta.
Głównym zainteresowaniem Profesora była ginekologia onkologiczna ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i leczenia zmian przedrakowych i wczesnych postaci tego schorzenia w obrębie dolnego odcinka kobiecego narządu płciowego a zwłaszcza szyjki macicy. Wprowadził do tej diagnostyki w Polsce odkrytą w Niemczech przez profesora Hinselmanna metodę kolposkopii szyjki macicy, czyniąc Kraków kolebką tej metody w Polsce. Założyciel i były honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, twórca polskiej szkoły kolposkopii. Autor pierwszego w języku polskim podręcznika „Kolposkopia” wydanym w 1982 roku, autor rozdziału „Kolposkopia” w podręczniku „Ginekologia” pod red. Prof. Z. Słomki wydanym w 1997 roku, autor wielu prac naukowych opublikowanych w piśmiennictwie polskim i światowym.
Członek honorowy Niemieckiego Towarzystwa Położników i Ginekologów – pierwszy Polak w ponad stuletniej historii tego Towarzystwa człowiek, „który wpisał w swój życiorys nie tylko naukę światowej renomy, ale także kilka lat pobytu w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Oświęcimiu”. Członek honorowy Sekcji Patologii Szyjki Macicy i Kolposkopii Niemieckiego Towarzystwa Ginekologicznego, członek honorowy Suwalskiego Towarzystwa Ginekologicznego im. Prof.Stefana Soszki i członek Europejskiego Towarzystwa Onkologii Ginekologicznej.
Profesor, lekarz, nauczyciel akademicki, człowiek dla którego nadrzędnym celem zawsze było szeroko rozumiane dobro pacjenta i tylko pacjenta. Ta dewiza od początku przyświeca działalności Centrum Cervix w Krakowie.