O Centrum

Przyjęcia:

Wtorek 13:00-18:00 Piątek 13.00-18.00

wizyty w innym terminie po uzgodnieniu

Rejestracja:

Poniedziałek - Piątek 09:00 - 19:00 tel. 501 762 786

wizyty tylko po rejestracji telefonicznej
nie ma możliwośći kontaktu przez SMS

        Prof.zw.dr hab.n.med. Jan Madej  /1926-2018/

Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie w 1953 roku. Od 1953 do 1960 specjalizował się w Klinice Chorób Kobiecych w Krakowie pod kierunkiem kierownika tej kliniki, prof. dr Stefana Schwarza. W 1962 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk medycznych, w 1971 roku tytuł doktora habilitowanego a w  1980 roku nominację profesorską. Wicedyrektor a następnie Dyrektor i Instytutu Ginekologii i Położnictwa AM w Krakowie w latach 1973 – 1982. Kierownik Kliniki Ginekologii a następnie Kliniki Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu, Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie od 1980 do 1997 roku, wieloletni Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej

W 2007 roku wspólnie z dr Jackiem Madejem stworzył w Krakowie prywatne Centrum chorób szyjki macicy i sromu Cervix, w którym do ostatnich dni pełnił funkcję konsultanta.

Głównym zainteresowaniem Profesora była ginekologia onkologiczna ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i leczenia zmian przedrakowych i wczesnych postaci tego schorzenia w obrębie dolnego odcinka kobiecego narządu płciowego a zwłaszcza szyjki macicy. Wprowadził do tej diagnostyki w Polsce odkrytą w  Niemczech przez  profesora Hinselmanna metodę kolposkopii szyjki macicy, czyniąc Kraków kolebką tej metody w Polsce.  Założyciel i były honorowy  przewodniczący  Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, twórca polskiej szkoły kolposkopii. Autor pierwszego w języku polskim podręcznika  „Kolposkopia” wydanym w 1982 roku, autor rozdziału „Kolposkopia” w podręczniku „Ginekologia” pod red. Prof. Z. Słomki wydanym w 1997 roku, autor wielu prac naukowych opublikowanych w piśmiennictwie polskim i światowym.

Członek honorowy Niemieckiego Towarzystwa Położników i Ginekologów /zobacz/ – pierwszy Polak w ponad stuletniej historii tego Towarzystwa człowiek, „który wpisał w swój życiorys nie tylko naukę światowej renomy, ale także kilka lat pobytu w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Oświęcimiu”.  Członek honorowy Sekcji Patologii Szyjki Macicy i Kolposkopii Niemieckiego Towarzystwa Ginekologicznego, członek honorowy Suwalskiego Towarzystwa Ginekologicznego im. Prof.Stefana Soszki  i członek Europejskiego Towarzystwa Onkologii Ginekologicznej.

Profesor, lekarz, nauczyciel akademicki, człowiek dla którego nadrzędnym celem zawsze było szeroko rozumiane dobro pacjenta i tylko pacjenta. Ta dewiza od początku przyświeca działalności  Centrum Cervix w Krakowie.