CENTRUM

diagnostyczno-terapeutyczne

szyjki macicy, pochwy i sromu

Dr n.med.Jacek Grzegorz Madej

specjalista chorób kobiecych i położnictwa

Kraków ul. Twardowskiego 37 

Przyjęcia

Wtorek 13:00 - 18:00

Piątek 13:00 - 19:00

wizyty w innym terminie po uzgodnieniu

Rejestracja

Pon-Pt  14:00 - 19:00

Tel. 501 762 786

wizyty tylko po rejestracji telefonicznej
nie ma możliwości kontaktu przez SMS

Dowiedz się więcej

Australia bez raka szyjki macicy dzięki szczepieniom przeciw HPV - czyli "australijski przekręt".

Na wstępie tej rozprawy po raz kolejny pragnę podkreślić, o czym w moich artykułach już informowałem, że nie jestem i nigdy nie byłem przeciwnikiem szczepionek jako takich, również tych obowiązkowych. Jestem przekonany, że szczepienie w wielu przypadkach może być korzystne a nawet konieczne. Ostateczną ocenę i decyzję co do ich stosowania pozostawiam jednak specjalistom z tej dziedziny, której dana szczepionka dotyczy. Od samego początku jestem natomiast zdecydowanym przeciwnikiem proponowanych w obecnej formie szczepionek przeciw wirusom HPV: Silgard/Gardasil, Gardasil 9 i Cervarix. Nigdy nie zaszczepiłem i nie zaszczepię żadnej kobiety bo uważam, że ma racjonalnych przesłanek do takiego działania i w zdecydowanej większości przypadków może to przynieść więcej szkód niż korzyści, a nawet doprowadzić do ludzkiej tragedii. A manipulacje jakich dokonuje się, aby za wszelką cenę "wepchnąć" tę szczepionkę dosłownie wszystkim, są absolutnie nie do zaakceptowania.

I tego zagadnienia dotyczy również ta publikacja.

czytaj więcej

Gardasil 9 - czyli 9 lat diabli wzięli

Jako lekarz ginekolog zajmuję się z zamiłowania kolposkopią /dzisiaj to głupie ale w kontekście tego artykułu trafne sformułowanie/, a co za tym idzie zapobieganiem, wykrywaniem i leczeniem raka szyjki macicy od ponad 30 lat. Dlatego też, mam moralne prawo wypowiadać się publicznie na ten temat. Mam również moralne prawo odnosić się krytycznie do do sytuacji panującej w Polsce jak również działań podejmowanych w tej materii przez „władze” i "organizacje ginekologiczne" w kraju. W tym miejscu nadmienić muszę, że nie jestem przeciwnikiem szczepionek jako takich i nie wykluczam, że szczepienie w wielu przypadkach może być korzystne a nawet konieczne. Ostateczną ocenę i decyzję co do ich stosowania pozostawiam jednak specjalistom z tej dziedziny, której dana szczepionka dotyczy. Jestem natomiast zdecydowanym przeciwnikiem proponowanych w obecnej formie szczepionek przeciw wirusom HPV: Silgard/Gardasil, Gardasil 9 i Cervarix. W oparciu o moje własne kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, doświadczenie mojego Ojca, Profesora Jana Madeja, który całe życie zawodowe poświęcił na walkę z rakiem szyjki macicy oraz doświadczenia innych, obiektywnych podkreślam obiektywnych obserwatorów i komentatorów tego problemu oświadczam, że nie mam żadnych wątpliwości i stawiam dolary przeciwko orzechom, że szczepionka ta w dotychczasowej formie, to jak na razie najdelikatniej mówiąc, największa "ściema" w historii medycyny XXI wieku, którą cały medyczny świat w sposób wyjątkowo naiwny zaakceptował, a może inaczej? Może chciał zaakceptować ? Z pewnością, na razie największa, bowiem cały świat nie tylko medyczny zmierza w bardzo złym kierunku i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będą jeszcze większe.

czytaj więcej

Kolposkopia

Chociaż kolposkopia jest uznanym i powszechnie stosowanym na świecie badaniem dolnego odcinka kobiecego narządu płciowego a zwłaszcza szyjki macicy, to jednak w Polsce dla większości kobiet i co najsmutniejsze dla większości lekarzy badanie to jest nadal całkowicie nieznane, lub znane tylko z literatury. Kolposkopia jest w naszym kraju ciągle niedoceniana i konsekwentnie pomijana zarówno w praktyce klinicznej jak i w procesie szkolenia lekarzy ginekologów. Przyczyny takiego stanu rzeczy, „odpowiedzialne” również za tak niski poziom profilaktyki przeciwnowotworowej u kobiet, a co za tym idzie za tak dużą liczbę zachorowań na raka szyjki macicy w Polsce, wymagają odrębnej rozprawy i nie będą tutaj rozpatrywane. 

czytaj więcej

Skojarzone badanie kolposkopowo-cytologiczne

Cytodiagnostyka już od dawna jest powszechnie uznawana za najlepszą metodę wykry­wania CIN i wczesnych postaci raka dolnego odcinka żeńskiego narządu płciowego a zwłaszcza szyjki macicy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż teoretycznie trudno sobie wyobrazić niedoskonałość metody, w której obraz mikroskopowy podaje lekarzowi "jak na tacy" dowód obecności raka - komórkę nowotworową w preparacie rozmazowym. Jest komórka rakowa, jest więc rak.

czytaj więcej

Kolposkopia czy cytologia - ku przestrodze

Mimo iż na świecie kolposkopia jest powszechnie stosowanym badaniem szyjki macicy, to jednak w Polsce oficjalnie nadal przeznaczona jest tylko do weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologicznych. Jest to założenie błędne, przynoszące wymierne straty nie tylko dla kobiet. Niemniej jednak przez 25 lat przyzwyczaiłem się już do tego, że kolposkopię w Polsce się "olewa". Przyzwyczaiłem się również do tego, że od czasu do czasu pojawia się w mediach „expert”, który tak naprawdę kolposkopię zna tylko z opowieści ale wypowiada kategoryczne sądy co to jest ta kolposkopia i do czego się nadaje a do czego nie.

czytaj więcej

Nadżerka - mity, legendy i cała prawda

Od prawie 20 lat zajmuję się kolposkopią, czyli profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wszelakich zmian szyjki macicy. Mimo, że już wtedy kiedy zaczynałem moją przygodę z kolposkopią pojęcie nadżerka było ściśle zdefiniowane a sposób rozpoznawania i postępowania jasno określony, postępowanie było całkiem dowolne i opierało sie na przestarzałych i nieaktualnych poglądach. Minęło 20 lat i wydawałoby się że nieszczęsna nadżerka nie powinna być już przyczyną żadnych kontrowersji. Tymczasem problem nadżerki istnieje nadal i stanowi jedną z wielu przyczyn tak wysokiej umieralności na raka szyjki macicy w Polsce.

czytaj więcej

Ektopia i nadżerka raz jeszcze

W cywilizacji zachodniej już od dziesięcioleci nie istnieje problem tzw. nadżerki szyjki macicy. W krajach tych nie ma możliwości usuwania jakichkolwiek zmian szyjki macicy tylko dlatego ze makrskopowo, czyli "na oko" mają kolor czerwony i są mniej lub bardziej nierówne. Jakiekolwiek działanie musi być i jest tam poprzedzone dokładną diagnostyką, czyli rozpoznaniem, co się kryje pod postacią takich "czerwonych plam". Od dawna wiadomo, że najczęściej /w 70%/ jest to ektopia i związana z procesem przemian nabłonkowych w obrębie ektopii, strefa regeneracji /transformacji/. I od dawna wiadomo, że ektopia nie jest stanem chorobowym i nie wymaga leczenia. Nie ma możliwości rozpoznania nadżerki, ektopii, czy też jakichkolwiek innych zmian szyjki macicy przy pomocy wzroku i dotyku, nawet przez najbardziej doświadczonego lekarza. A takie teorie funkcjonują w Polsce do dzisiaj.

czytaj więcej

Wirus HPV - nie taki diabeł straszny

Wirus Brodawczaka Ludzkiego /Human Papilloma Virus – HPV/ towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Znany jest od dawna, a jego związek z rozwojem niektórych nowotworów złośliwych zaczęto dostrzegać już w połowie ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych postawiono hipotezę o roli wirusa HPV jako czynnika rakotwórczego w rozwoju raka szyjki macicy, jednak dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku teoria ta została powszechnie zaakceptowana.

czytaj więcej

Test mRNA HPV - hit czy kit?

Mamy coraz więcej metod diagnostycznych w walce z rakiem szyjki macicy i z pewnością może to cieszyć. Niestety te nowe metody, czasami nie do końca doskonałe, niekiedy będące nadal w fazie badań natychmiast przedstawiane i promowane są jako najlepsze i najpewniejsze, mogące niekiedy nawet samodzielnie wykrywać raka szyjki macicy. Nie inaczej jest w przypadku testu mRNA HPV opracowanego przez firmę bioMerieux. 

czytaj więcej

Rak szyjki macicy w ciąży

Współczesna kolposkopia połączona z celowaną biopsją tj. pobraniem wycinka tkanki pod kontrolą kolposkopii, to nie tylko diagnostyka CIN  /Cervical Intraepithelial Neoplasia - śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy/ i raka wczesnoinwazyjnego szyjki macicy ale także metoda ułatwiająca kwalifikację kliniczną i terapeutyczną tych zmian. Szczególnego znaczenia nabiera taki zakres oceny kolposkopowej szyjki macicy w przebiegu ciąży. Sama ocena makroskopowa, nawet połączona z badaniem cytologicznym i oceną biologii pochwy w tych przypadkach, bez udziału kolposkopii nie jest wystarczająca do ustalenia właściwego postępowania terapeutycznego.

czytaj więcej

Ektopia endometrialna czyli endometrioza szyjki macicy

Ektopia endometrialna czyli tzw. endometrioza szyjki macicy /endometriosis cervicis/ spotykana jest stosunkowo często, głównie  jako powikłanie powszechnie wykonywanych zabiegów destrukcji tkankowej, zwłaszcza elektrokoagulacji /wypalanki/ „nadżerki” szyjki macicy. Stąd też wiele kobiet zgłaszających się z powodu niewyjaśnionych, nieprawidłowych krwawień międzymiesiączkowych i  kontaktowych /po współżyciu/, nie poddających się dotychczas stosowanemu leczeniu.

czytaj więcej

Ektopia doczesnowa a rak szyjki macicy

Wstęp

Przekształcenie doczesnowe błony śluzowej wyścielającej jamę macicy /endometrium/ jest zjawiskiem fizjologicznym i pojawia się u każdej kobiety w ciąży. Wstępem do tego procesu jest zawsze druga połowa cyklu miesiączkowego czyli tzw. faza wydzielnicza w której błona śluzowa podlega zmianom rozrostowym i obrzękowym, a jej komórki gruczołowe rozpoczynają gromadzenie treści białkowej i glikogenu, czyli substancji odżywczych niezbędnych dla przyjęcia zarodka.

czytaj więcej

Kolposkopia w okresie menopauzy

Okres okołomenopauzalny u kobiety to czas istotnych zmian sfery psychofizycznej, uwarunkowany procesami fizjologicznymi zachodzącymi w ustroju wraz z upływem lat jej życia. Jeśli chodzi o sferę fizyczną są to głównie procesy zanikowe, które mają tendencję postępującą i dotyczą tkanek całego układu moczowo-płciowego u kobiety.

czytaj więcej

Szczepionka "na raka" - czy rzeczywiście skuteczna i bezpieczna?

Próba opracowania szczepionki przeciw określonym typom wirusa HPV jest niewątpliwie dużym krokiem naprzód w walce z chorobą, która zwłaszcza w naszym kraju ciągle jeszcze zbiera tak obfite żniwo. Szeroko reklamowana i promowana "szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy" dociera do nas ze wszystkich stron. Jednak pośpieszne wprowadzanie na rynek nie do końca sprawdzonej szczepionki oraz niewłaściwy sposób prowadzenia kampanii promującej tą szczepionkę mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego, jakże szczytnego celu jakim jest ograniczenie występowania raka dolnego odcinka narządu płciowego a zwłaszcza szyjki macicy. Trzeba głośno i wyraźnie stwierdzić że  to nie jest szczepionka przeciwko rakowi!

czytaj więcej

Szczepionka Gardasil nieskuteczna

Postscriptum do artykułu "Szczepionka na raka szyjki macicy" - czy rzeczywiście skuteczna i bezpieczna?

Szczepionka Gardasil, w Polsce zarejestrowana jako Silgard, nazywana szumnie "szczepionką przeciwko rakowi szyjki macicy" chociaż w rzeczywistości mająca zapobiegać infekcjom tylko 4 typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, jest nieskuteczna w zapobieganiu stanom przedrakowym i rakowi szyjki macicy u kobiet między 27 a 45 rokiem życia.  Taką informację możemy od kwietnia 2011 roku przeczytać na na amerykańskiej stronie internetowej  firmy Merck /MSD/,  producenta szczepionki. 

czytaj więcej

Videokolposkop - krok wstecz w diagnostyce szyjki macicy

Jednym z założeń działania centrum diagnostycznego Cervix jest propagowanie kolposkopii oraz dążenie, aby tak cenne badanie znalazło się w arsenale środków diagnostycznych każdego lekarza ginekologa. Ponieważ kolposkop, oprócz człowieka wykonującego to badanie ma decydujące znaczenie dla prawidłowej diagnozy a co za tym idzie prawidłowej terapii, stąd też osobny artykuł dotyczący kolposkopów, czyli podstawowego sprzętu którym posługuje się każdy przeprowadzający to badanie lekarz ginekolog.

czytaj więcej

strona główna